نگارنده:امیرحسین استیری، رتبه 16صنعتی سال97

معرفی درس تحقیق در عملیات

پژوهش عملیاتی یا تحقیق در عملیات،  (OR)Operations Research اشاره به رویکردهای کمّی برای تصمیم گیری در مسایل مدیریتی دارد. یعنی مسائل و مشکلات سازمان به زبان ریاضی ترجمه شده و تبدیل به مدل های ریاضی می شوند و سپس با حل این مدلها، و دستیابی به یک جواب بهینه، تصمیم بهتری در سازمان اتخاذ می شود. از جمله پر کاربردترین حوزه هایی که توسط روابط ریاضی مدلسازی می شوند میتوان به مسائل تولید، توزیع، حمل و نقل، سرمایه گذاری و چالش های اقتصادی اشاره کرد.

علی رغم برخی تصورات خام که درس تحقیق در عملیات را یک درس محاسباتی و پیچیده تلقی می کنند، اما برای حرفه ای شدن در این درس، بیش از تبحر در محاسبات ریاضی، باید قدرت تحلیل داشته باشید؛ البته با توجه به محدودیت زمان در جلسه‌ی کنکور، مهارت‌های محاسباتی نیز اهمیت دارند اما وزن مهارت‌های تحلیلی بسیار بیشتر است. به یاد داشته باشید که غالب مسایل این درس صرفاً با استفاده از چهار عمل اصلی(+-×÷) قابل حل هستند و لذا موفقیت در درس تحقیق در عملیات در گرو پیشینه‌ی ریاضی قوی نیست. چنان که داوطلبان فراوانی را سراغ داریم که در درس ریاضی درصد قابل توجهی نگرفته اند، اما در درس تحقیق در عملیات موفق بوده اند؛ به عنوان نمونه رتبه‌ی 1 گرایش بازرگانی سال 97 با وجود درصد منفی در درس ریاضی، موفق به کسب 42 درصد در تحقیق در عملیات شده اند. پس همبستگی خاصی بینOR  و ریاضی نمی‌توان تصور کرد. چنان که تکیه بر پایه‌ی قوی در ریاضی، ضامن نتیجه گیری درOR نخواهد بود. فقط یک فصل کوتاه(برنامه ریزی غیرخطی) نیازمند دانستن فرمول های مشتق است و آشنایی اولیه با ماتریس ها -در حد دبیرستان- ادراک شما را در فصول روابط ماتریسی و تحلیل حساسیت تسریع خواهد کرد.

روش مطالعه

خودخوانیِ درس تحقیق در عملیات، حتی برای دوستانی که این درس را در دوران کارشناسی گذرانده اند توصیه نمی شود، زیرا برای رسیدن به درصدهای خوب، اتکای صرف به روشهای تشریحی کفایت نمی کند و تسلط بر تکنیک های حل تست ضروری است. تکنیک هایی که یا از طریق درسنامه ها قابل انتقال نیستند، یا انتقالشان بسیار زمان‌بَر است؛ لذا با شرکت در کلاس می توانید مراحل ادراک، تثبیت و تسلط را در دوره‌ی کوتاه تری طی کنید. از آنجا که حرفه ای شدن درOR  مستلزم حل تستهای فراوان و متنوع است، بهترین زمان برای شروع این درس، تابستان است تا فرصت بیشتری برای مرور مکرر تستها و رسیدن به تسلط در اختیار داشته باشید.

حتی اگر قصد ندارید که وقت قابل توجهی را به درس تحقیق عملیات اختصاص دهید، بعضی مباحث بسیار ساده‌ی آن را از دست ندهید. مباحثی چون حمل و نقل، تخصیص، برنامه ریزی عدد صحیح، برنامه ریزی صفر و یک و شبکه‌ها مباحث جذابی هستند که گاه به «بازی و ریاضی» تنه می‌زنند و عموماً تست‌های ساده ای از آنها مطرح می شود و به راحتی می توانید از آنها امتیاز بگیرید.

 

منبع:

-پژوهش عملیاتی، دکتر عارفه فدوی، انتشارات نگاه دانش

سراغ کتاب ها و تست‌های کنکور مهندسی صنایع هم نروید که دنیای متفاوتی دارند. همچنین اگر قصد شرکت در کلاس دارید، توجه کنید که کلاس اساتید کنکور صنایع به کارتان نمی آید. مرور چندین و چندباره‌ی تست‌های کنکور کلید موفقیت شماست و نیازی به زدن تستهای تالیفی نخواهید داشت.

تعداد سوالات فصول مختلف درس تحقیق در عملیات

 

ضرایب درس تحقیق در عملیات در گرایش های مختلف

 

نقشه

با ما در تماس باشید

021-41659

021-88895070

1703 ویژه تهران بدون نیاز به پیش شماره

 

آدرس: تهران - بالاتر از میدان ولیعصر (عج) - نرسیده به زرتشت - روبروی سینما آفریقا - کوچه بهمبری - پلاک30

 

ایمیل: info@negarehmanagement.ir

حاضرین در سایت

ما 59 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نماد اعتماد الکترونیکی

logo-samandehi
کپی رایت © 1397 نگاره. کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد.

Template Design:Dima Group