نگارنده: امیرحسین استیری، رتبه 16 صنعتی

معرفی درس آمار و احتمال

علم آمار یکی از علوم مرتبط با علم داده‌ها است که متفکل جمع آوری، دسته بندی و تحلیل داده و تولید  اطلاعات از آنهاست هست.که  نهایتا از  این اطلاعات، «دانش» استخراج میشود. اطلاعات و دانشهایی که بتوانند از تصمیمات مدیریتی پشتیبانی کنند.

زمینه‌های محاسباتی و رایانه‌ای جدیدتری همچون یادگیری ماشینی، و کاوش‌های ماشینی در داده‌ها، در واقع، امتداد و گسترش دانش گسترده و کهن از آمار به عهد محاسبات نو و دوران اعمال شیوه‌های ماشینی در همه‌جا می‌باشد. علم آمار، علم فن فراهم کردن داده‌های کمّی و تحلیل آن‌ها به منظور به دست آورن نتایجی که اگرچه احتمالی است، اما در خور اعتماد است.

آمار به عنوان یک موضوع علمی، امروزه شامل مفاهیم و روشهایی است که در تمام پژوهشهایی که مستلزم جمع‌آوری داده‌ها به وسیله یک فرایند آزمایش و مشاهده و انجام استنباط و نتیجه‌گیری به وسیله تجزیه و تحلیل این داده‌ها هستند اهمیت بسیار دارند.

سهم آمار از بسته‌ی 20تایی ریاضی و آمار، بین 7تا 10 تست است. یعنی بین 35تا 50درصد.البته در سالهای مختلف، سهم سوالات  آمار متفاوت بوده. در سال 897 این سهم به 50درصد رسیده بود.

این درس شامل مباحث زیر است:

-آمار توصیفی

-آنالیز ترکیبی و احتمال

-متغیرهای تصادفی و تابع احتمال

-توابع توزیع گسسته و پیوسته

-نمونه گیری و برآورد

-آزمون فرض

 

بیشتر مباحث آمار طوری هستند که اگر در یادگیری و حل تستها با حوصله باشید  نسبت به درس ریاضی در بازه ی زمانی کوتاه تری به تسلط خواهید رسید.

برای شروع درس آمار نیاز به پیشینه ی ریاضی چندانی نیست و آشنایی ابتدایی با مباحث ریاضی دوران دبیرستان در رشته ی انسانی برای ورود به دنیای این درس کافی است. به خصوص در دو فصل اول.

کلید موفقیت در آمار سرعت عمل در حل تیپ های مختلف تست است که با تمرین و تکرار زیاد حاصل خواهد شد.

بهترین منبع برای درس آمار در حال حاضر کتاب دکتر طورانی از انتشارات پارسه است؛ با توجه به تجربه ی ارزشمندی که ایشان به عنوان مدرس آمار داشته اند این کتاب یک پکیج کامل یادگیری است که صد درصد قابل اطمینان بوده و هیچ نکته ای را از قلم

نینداخته و برای همه داوطلبان، با هر پیشینه ی ریاضی که  داشته باشند میتواند مفید باشد.

 

روش مطالعه

در دور اول مطالعه سعی کنید مفاهیم را به خوبی درک کنید و درگیر حفظ کردن روابط نشوید؛ سعی کنید خودتان با مراجعه ی مجدد به متن درس و نگاه کردن دوباره به فرمولها، مثالهای حل شده ی درسنامه(کتاب یا جزوه ی استاد) را حل کنید. در دور دوم مطالعه، فرمولها را یادآوری کرده و دوباره سراغ مثالهایی که حل کرده اید بروید. حالا میتوانید فرمولها و نکات را دسته بندی کنید و به صورت خلاصه برای خودتان و با زان قابل فهم خودتان بنویسید و سپاس به سراغ تستهای آخر فصل بروید. بهتر است از تستهای سالهای جدیدتر شروع کنید و سال به سال به عقب بروید. به طور مرتب و درزمانهای از پیش مشخص، تست بزنید و اگر نکته ی تازه ای دیدید یادداشت کنید. هفته ای حداقل یک بار یادداشتهایتان را مرور کنید.

فصل دوم رو که شروع کردید و به مرحله ی تست زنی رسیدید، علاوه بر تستهای فصل دوم، تعدادی از تستهای فصل اول رو هم مرور کنید. به همین ترتیب فصل به فصل پیش بروید و سعی کنید به دفعات و به تناوب به تستهای فصل‌ های قبل مراجعه کنید تا از تسلط به مباحث قبل مطمئن شوید. این کار کمک میکند تا سرعت محاسباتتان بالاتر رفته و سر جلسه ی کنکور بتوانید تعداد بیشتری از تستها را  پاسخ دهید. سعی کنید گام به گام با بودجه بندی آزمونها پیش بروید و در آزمونهای آزمایشی سرعت و تسلطتان را محک بزنید.

دو مبحث آخر در کتاب استاد طورانی ذیل یک فصل به نام ضمیمه‌ی طلایی ارائه شده و به نظر می آید که بیش از گذشته مورد توجه طراحان قرار خواهد گرفت. بنا بر این بهتر است که از آنها غفلت نکنید. اگر به بحث تابع احتمال و توزیع ها مسلط باشید یادگیری این دو فصل زمان زیادی نخواهد برد.

دوستانی که فرصت کمتری برای مطالعه‌ی درس آمار دارند می‌توانند به مطالعه‌ی مباحث آمار1(چهار فصل اول) اکتفا کنند. حتی اگر باز هم کمتر وقت دارید فصول اول و دوم را از دست ندهید. چون معمولاً تیپ سوالات محدودی دارند و می‌توانید به راحتی به مباحث این دو فصل احاطه پیدا کنید.

 

 

 

نقشه

با ما در تماس باشید

021-41659

021-88895070

1703 ویژه تهران بدون نیاز به پیش شماره

 

آدرس: تهران - بالاتر از میدان ولیعصر (عج) - نرسیده به زرتشت - روبروی سینما آفریقا - کوچه بهمبری - پلاک30

 

ایمیل: info@negarehmanagement.ir

حاضرین در سایت

ما 16 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نماد اعتماد الکترونیکی

logo-samandehi
کپی رایت © 1397 نگاره. کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد.

Template Design:Dima Group