نگارنده: امیرحسین استیری ، رتبه 16صنعتی سال 97

این درس از سال 94 به کنکور کارشناسی ارشد مجموعه‌ی مدیریت اضافه شد و هر سال 15 سوال از آن مطرح می شود. ضریب این درس در تمام گرایشها 2 است. در دو سال اول علی‌رغم ناشناخته بودن منابع طرح سوالات این درس، تعداد قابل توجهی از سوالات با تکیه بر اطلاعات عمومی قابل پاسخ گویی بودند و لذا میانگین درصد درس اسلام در کنکورهای 94 و 95 نسبتاً بالا بود. در سال 96 اما با تکیه ی صرف بر اطلاعات شخصی امکان پاسخگویی به تستها وجود نداشت و صرفاً داوطلبانی که بر روی کتاب مرجع اصلی تمرکز کرده بودند موفق به کسب درصدهای قابل قبول در این درس شدند. برای آشنایی بیشتر با فلسفه‌ی وجودی این درس، پیشنهاد میکنم جملاتی از مرجع اصلی این درس را در ادامه مطالعه کنید. دکتر سید محمد مقیمی، استاد دانشکده‌ی مدیریت دانشگاه تهران، در مقدمه‌ی کتاب «اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام» می‌نویسد:

"رویکرد کلاسیک در مدیریت بر این مفروضه استوار است که مفاهیم مدیریت صرف نظر از اینکه در چه محیطی به کار گرفته می شوند، دارای ماهیت عام و جهان شمول هستند. در ادبیات مدیریت، دیدگاه دیگری وجود دارد که بر این باور است که هر موقعیت  دارای شرایط منحصر به فرد و یگانه ای است و اصول مدیریت نمی تواند عام و جهان شمول باشد(دیدگاه موردی) و یادگیری مدیریت از طریق تجربه کردن قضایا و موردکاوی ها در موقعیت های خاص امکان پدیر است. برای تلفیق این دو دیدگاه(دیدگاه جهان شمول و دیدگاه موردی)، دیدگاه اقتضایی مطرح شده است که هیچ کدام از دو دیدگاه را صحیح نمی داند و به جای آن، مقتضیات یا متغیرهای مشخصی را برای شناسایی و درک موقعیت ها به وسیله مدیریت مورد توجه قرارمی دهد...لذا با عنایت به مفروضات دیدگاه اقتضایی، تدوین اصول و مبانی مدیریت مبتنی بر جهان‌بینی اسلامی برای مدیران در جهان اسلام و جوامعی که خواهان حاکمیت ارزش های اخلاقی و معنوی در ساز مانهای خود هستند، بایسته و ضروری است."

منابع:

*اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام، دکتر سید محمد مقیمی، انتشارات نگاه دانش

*2000سوال چهار گزینه ای اصول و مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام، انتشارات نگاه دانش

توجه کنید که مطالعه‌ی سایر کتاب هایی که ذیل موضوع مدیریت اسلامی در بازار وجود دارند هیچ ضرورتی ندارد و فقط باید بر روی کتاب دکتر مقیمی متمرکز شوید. تا پیش از دوران جمع بندی، حتی الامکان باید دو بار این کتاب را مطالعه کرده و یادداشت برداری کرده باشید. سعی کنید با برنامه های آزمونهای آزمایشی پیش بروید تا برای مرور در دوران جمع بندی مشکلی نداشته باشید.

از اواخر اسفند می‌توانید مطالعه‌ی بخش‌های اول و دوم کتاب 2000تست مدیریت اسلامی را شروع کنید و نکات مغفول مانده را به یادداشت هایتان اضافه کنید؛ بخش اول شامل تستهای تالیفی از کتاب دکتر مقیمی و بخش دوم مربوط به کتاب مدیریت ما نوشته‌ی دکتر پورعزت است و نیازی به مطالعه‌ی بخش‌های دیگر نیست. به جز این دو کتاب هیچ منبع دیگری نیاز ندارید؛ اما در صورتی که علاقمند به مطالعه‌ی بیشتر بودید، علاوه بر تست‌های کنکور کارشناسی ارشد و دکترا از سال 94 به بعد و کتاب 2000تست، از تستهای تالیفی سایر منابع هم می توانید بهره بگیرید.

نقشه

با ما در تماس باشید

021-41659

021-88895070

1703 ویژه تهران بدون نیاز به پیش شماره

 

آدرس: تهران - بالاتر از میدان ولیعصر (عج) - نرسیده به زرتشت - روبروی سینما آفریقا - کوچه بهمبری - پلاک30

 

ایمیل: info@negarehmanagement.ir

حاضرین در سایت

ما 49 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نماد اعتماد الکترونیکی

logo-samandehi
کپی رایت © 1397 نگاره. کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد.

Template Design:Dima Group